blank

Steam’in Başı Belada Çok Güzel Bir Sistem Geldi.

Utomik ismindeki PC oyun aboneliği sistemi betadan çıkarak resmi olarak açılışını yaptı. Utomik açılışıyla birlikte 750’den fazla oyunu abonelerine sundu ve firmanın anlaşma yaptığı stüdyolar arasında Warner Bros, Disney, SEGA, THQ Nordic, Epic Games, Curve Digital, IO Interactive gibi önemli isimler de bulunuyor.

Utomik’in ne olduğuna dair ufak bir açıklama yapayım. Bu sisteme aynı Netflix, Spotify ve hatta Origin Access gibi aylık ücretle abone oluyorsunuz ve sistemin tüm oyun kütüphanesine aboneliğiniz süresince sınırsız olarak erişebiliyorsunuz. Utomik’in kullandığı sistemin örnek verdiğim streaming sitelerinden önemli bir farkı bulunuyor, o da aslında stream yapmaması. Yani “benim bağlantım stream ile oyun oynamayı kaldırmayabilir” diye düşünmenize gerek yok. Bunun yerine oyunun çalıştırmanıza yetecek kadar kısmını bilgisayarınıza indiriyorsunuz, siz oyunu oynarken de gerekli olan diğer kısımlar yavaş yavaş bilgisayarınıza indiriliyor. Bu sistemi Blizzard çok uzun süredir kullanıyor biliyorsunuzdur. Blizzard oyunlarını indirirken mesela 50GB olan bir oyunun 15GB’ını indirdikten sonra oyun oynanabilir hale geliyor ve kalan kısmı da siz oyundayken geriplanda indirilmeye devam ediyor.

Utomik’e eklenen son oyunlara baktığımızda Batman: Arkham serisi, Saints Row IV, Human: Fall Flat, Shadow Tactics: Blades of the Shogun, The Flame in the Flood, Furi gibi isimleri görebiliyoruz. Oyunun kütüphanesinde basit gizli nesne oyunları da var, AAA oyunlar da.

Utomik’in abonelik fiyatı aylık 7$ olarak belirlenmiş ama isterseniz 4 kişilik aile planını 10$’a alabiliyorsunuz. Oyunlara ve fiyata baktığımda fiyat performans oranının son derece iyi olduğunu söyleyebilirim. Zaten sistemi ilk 14 gün ücretsiz olarak deneme imkanınız da var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.